ZUS 2025 AD!

ZUS 2025 AD!

REFORMA ZUS – ŚWIADCZENIA BEZ SKŁADEK.

"MAMY BLIK, TERAZ PIENIĄDZE Z ZUS NA KLIK!!!" – REFORMA SYSTEMU ŚWIADCZEŃ SPOŁECZNYCH OD POSITIVEMONEY.PL

Witam.

Odnośnie wczorajszej rozmowy telefonicznej z przedstawicielem jednej ogólnopolskiej stacji radiowej, chciałbym zaprezentować w kilku słowach nowatorski pomysł reformy systemu ŚWIADCZEŃ SPOŁECZNYCH (EMERYTALNO-RENTOWEGO) realizowanych przez FUS i ZUS.

Pomysł polega na całkowitym zniesieniu SKŁADEK, całkowitym wycofaniu składek ZUS. Naprawdę można to zrobić, jednocześnie zachowując wypłacalność systemu emerytalno-rentowego.

Potrzebne zmiany w 3 krokach.

1) Wycofanie składek. (To da jednocześnie podwyżkę pensji i zmniejszy obowiązki przedsiębiorców).

2) Pieniądz niedłużny kreowany dynamicznie dla użytkowników systemu bankowego.

a) Wprowadzenie pieniądza niedłużnego, kreowanego z polecenia ZUS w bankach komercyjnych, po prostu przelewem z konta z NBP o saldzie ujemnym/dodatnim na IBAN klienta ZUS.
b) Wzrost rezerwy cyfrowej w bankach komercyjnych wraz z przelewami świadczeń z NBP.
c) Kreowanie zarobku dla banku w odpowiednim procencie (surplus).

3) ZUS ma prowadzić tylko bazę danych z takimi informacjami jak:

a) MIEJSCE PRACY (nazwa pracodawcy, NIP firmy, adres itp).
b) DATA ROZPOCZĘCIA I ZAKOŃCZENIA PRACY (czas pracy, wysokość pensji w odpowiednich latach).
c) CHARAKTER PRACY (warunki, stanowisko itp).
d) Informacje dodatkowe o przebiegu pracy, czy np. uległ wypadkom, ile był na zwolnieniu itp.

Te 10 punktów daje logiczne podstawy do zbudowania nowoczesnego, wydajnego systemu świadczeń społecznych, niewrażliwego na czynniki demograficzne, stopień wpłat do FUS oraz stopień zadłużenia państwa. To jak trzy prawa Newtona, czy "Święta Trójca" - trzy prawa do zbudowania podstawowej logiki systemu informatycznego ZUS w połączeniu z NBP i bankami komercyjnymi.

Naprawdę można to zrobić prosto i skutecznie. ZUS, jako rozbudowana instytucja w Polsce z największą, chyba, bazą danych użytkowników, powinien zmienić delikatnie swoją metodologię. To naprawdę jest koniecznością, co widać po ostatnich zamieszkach we Francji właśnie z powodu braku pomysłu na dobrą reformę systemu emerytalno-rentowego przez tamtejszy rząd. Podnoszenie wieku emerytalnego nigdy więcej nie będzie koniecznością, gdy takim instytucjom jak ZUS czy Social Welfare zabrakłoby pieniędzy na wypłatę świadczeń.

W tym systemie, proponowanym przeze mnie jako członka POSITIVE MONEY POLAND (POZYTYWNY PIENIĄDZ POLSKA), nigdy ZUS-owi nie zabraknie pieniędzy.

Naprawdę.Pieniądzy nie trzeba wcale nikomu z wypłaty zabierać i przekazywać do FUS za pomocą systemu informatycznego ZUS, aby je później otrzymać w ramach świadczenia. Takie przelewy są bez sensu. Tysiące z nich odbywają się codziennie, miliony miesięcznie, a sieć staje się zajęta przez głupie przesyłanie impulsów, fotonów przez internet między komputerami. Nie ma sensu pokazywać na ekranach komputerów, tabletów, smartfonów czy serwerów bankowych, ile i gdzie znajdują się cyferki na koncie aktualnie lub jaki będzie ich stan w przyszłości.

Trzeba zrozumieć sieć, pojęcia takie jak WWW, internet, serwer, klient, aplikacja itp. Zrozumieć, czym jest internet i www, zrozumieć, co to jest aplikacja klient-serwer, czyli miliony urządzeń końcowych połączonych ze sobą. Trzeba zrozumieć, czym jest pieniądz dzisiaj. To tylko cyferki w sieci, na komputerach, oraz impulsy, nawet bezprzewodowe transmisje po Wi-Fi, które otaczają nas. Poprzez bezsensowne przekazywanie pieniędzy do ZUS, tylko tracimy owoce naszej pracy, ciężko zarobione pieniądze.

ZUS powinien DAWAĆ, a nie ZABIERAĆ. ZUS powinien działać prawie jak bank, wydając bankom komercyjnym polecenia wypłat do kreowania dynamycznie pieniądza niedłużnego.


Bank nie działa jak świnka skarbonka.


Bank działa jak magik. Pieniądz to magia. Naprawdę. Ludzie go nie rozumieją, nawet ekonomiści i studenci kierunków ekonomicznych czy informatycznych nie rozumieją go. Nawet programiści systemów bankowych z wieloletnim doświadczeniem czasem go nie rozumieją.

Zatem, jeszcze raz: bank nie działa jak świnka skarbonka. Nie musisz coś do banku włożyć, aby coś wyjąć. Nic nie wkładasz, a ciągle mogłbyś teoretycznie wyjmować. Ale ludzie muszą ustalić pewne zasady, a te, które ustalili, są złe, dlatego jest jak jest.

Podsumowując, można powiedzieć, że system świadczeń społecznych powinien wyglądać tak, że pracownik w ZUS raz na tydzień klika w systemie, aby przelać wybranym użytkownikom (zarejestrowanym dorosłym obywatelom powyżej 18 roku życia). Aplikacja w ZUS wysyła do banków komercyjnych użytkowników polecenie kreacji pieniądza na koncie tego użytkownika.

Można to też zrobić jako specjalne polecenie przelewu z NBP przez system ZUS do banku komercyjnego na IBAN klienta wraz ze wzrostem rezerw w bankach komercyjnych. Jednak wtedy ZUS musiałby mieć konto główne w jakimś banku, np. NBP (przecież już ma!), ale potrzebne byłoby takie, które nie miałoby limitu dolnego lub górnego. Czyli można by zjechać do wartości ujemnej lub dodatniej dowolnej, np. minus 1 618 033 PLN (czyli złota liczba ;) ). Ale to nie byłoby konto podwójne, tylko konto pojedyncze z saldem ujemnym. Czy to zrozumiane, drodzy rodacy? Lepiej nawet przelewać z zawsze pełnego konta NBP z saldem ujemnym, bo wtedy jest podana łączna suma dotychczas dokonanych płatności w prosty sposób.

Podstawy księgowości to są: konto pojedyncze, konto teowe itp.System od początku zacząłby przekazywać środki od stanu 0,00 PLN. Oznacza to, że po kliknięciu polecenia przelewu w ZUS, pieniądz automatycznie byłby pobierany do pewnej kwoty ujemnej lub dodatniej na komputerze głównym banku centralnego. W ten sposób można by teoretycznie kreować pieniądz niedłużny na dowolną kwotę przy każdym przelewie z banku centralnego do banków komercyjnych.

Wysokość świadczeń przekazywanych jedynie przez NBP do banków komercyjnych ustalana by była przez ZUS we współpracy z GUS-em i rządem, w zależności od zapisów na kontach użytkowników ZUS, takich jak staż pracy, stanowisko oraz cała historia kariery zawodowej i choroby.

To nie jest ta idea CBDC (Central Bank Digital Currency), nie wygląda ani nie działa tak samo, ponieważ NBP nie musi prowadzić kont wszystkich Polaków i nie powinien.

Ta idea "PIENIĄDZ Z ZUS NA KLIK" to doskonały sposób na pozbycie się problemów współczesnego systemu emerytalno-rentowego. Nie byłby to pieniądz terminowy dłużny, tylko właśnie niedłużny, ponieważ byłby to nieodwracalne świadczenie bez potrzeby zaciągania zobowiązań przez ZUS w NBP, a jedynie poprzez zwiększanie
stanu rezerw w stosunku 100% do pieniądza niedłużnego kreowanego na dane świadczenie w banku komercyjnym.

Banki komercyjne nadal działałyby na podobnych zasadach jak obecnie, a ich pieniądz kredytowy byłby wciąż związany z długiem. Jednak można by ulepszyć główny produkt bankowy, czyli kredyt, wprowadzając system potrójnego zapisu, zamiast obecnego podwójnego.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w materiałach Pozytywny Pieniądz POLSKA.

To wszystko. Zachęcam do kontaktu drogą mailową lub telefoniczną, jeśli chcesz uzyskać więcej szczegółów.

Zapraszam również do udziału w kampanii Positive Money.

Wszyscy używamy pieniądza, polegamy na nim, ale czy naprawdę rozumiemy, jak działa? Czym jest pieniądz? https://www.youtube.com/watch?v=01IusDeSPE4

Wysłane do: radiozet@radiozet.pl; redakcja@rmf.fm; info@radio-parada.pl dnia 11.05.2023 AD i po poprawkach 31.05.2023 AD

Więcej informacji na temat innych interesujących wynalazków i nie tylko można znaleźć na moich stronach www.bogusiak.pl oraz www.marte.best.
Wkrótce między innymi informacje na temat dochodu gwarantowanego na KLIK.
MAMY JUŻ BLIK, TERAZ WPROWADŹMY PIENIĄDZE NA KLIK!czytaj więcej